Büyükelçinin Mesajı

Değerli Ziyaretçiler,

BM Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinin resmi internet sitesine hoş geldiniz. Daimi Temsilciliğimizin Montrealde bulunan ICAO Genel Merkezinden sizleri saygıyla selamlıyorum.

Bu ayrıcalıklı göreve atanmamın, Türkiyenin ICAOya ve ICAO çatısı altında sürdürülen çalışmalara verdiği önemin bir göstergesi olduğunu biliyor, vazifem boyunca ülkemizi bu büyük sorumluluğun bilinciyle temsil edeceğimi sizlerin bilgisine sunmaktan onur duyuyorum.

Kurucu üyelerinden biri olduğumuz ICAOda sivil havacılığın tüm dünyada geçerlilik taşıyan standartlarının belirlenmesi ve uygulanması için yürütülen çalışmaların yakından takip edilerek ilgili kurumlarımıza raporlanması, bu standartların geliştirilmesinde ve güncellenmesinde ülkemizin katkısının sunulması buradaki ana görevimizi oluşturmaktadır. 1990 yılına kadar Ottava Büyükelçiliğimizce yürütülen bu görevlerin yerine getirilmesi, Temsilciliğimizin kurulmasıyla Türkiye ICAOda daha etkin ve doğrudan temsil edilme imkanı bulmuştur.

Sivil havacılığımızın son 15 yılda yaptığı atılıma önceki görevleri dolayısıyla yakından tanık olmuş ve meslekî kariyerinin önemli bir bölümünü ulaştırma konularında ülkemizin büyük projelerinde karar alıcı konumunda geçirmiş bir ICAO Daimi Temsilcisi Büyükelçi olarak, ICAO bünyesinde belirlenen ve dünyada bu alanda yapılan çalışmaların itici gücü olan stratejik hedeflerinin tamamına ve her birine (Emniyet, Güvenlik ve Kolaylaştırma, Hava Seyrüsefer Kapasitesi ve Etkinliği, Ekonomik Gelişim ve Çevre Koruma) yönelik titiz ve profesyonelce çalışılmadığı takdirde bu başarının sürdürülemeyeceğini, tüm sivil havacılık camiasıyla birlikte müşahede ettim. Sivil havacılığımızın elde ettiği ve küresel düzeyde gıptayla takip edilen bu başarının şans eseri olmadığına, güçlü bir siyasi irade doğrultusunda sarf edilen, yatırım uzmanlık, gayret, özveri ve profesyonellikle bezenmiş değerli emekler bulunduğuna inancım ve kanaatim tamdır.

Türkiye’nin 2016-2019 yılları arasında ICAOnun ana karar organı Konseyde yer almasıyla kurumlarımızın kazandığı tecrübeyi en iyi şekilde değerlendirmek, Türkiyeyi dünyanın en büyük 10 sivil havacılık gücü arasına sokan tüm paydaşlarımızın başarılarını daim kılmak ve ülkemizin ICAOda layık olduğu aktif temsili sağlamak, öncelikli hedefimiz olacaktır. ICAOnun, standart belirleme, uygulama performanslarını denetleme, istatistik veri derleme ve kapasite artırıcı eğitim sağlama işlevlerini daha etkin biçimde yerine getirebilmesini teminen, bir yandan ECAC gibi bünyesindeki paydaşlarımız ve dünyanın diğer bölgelerinden ülkelerle birlikte çalışacak; bir yandan da Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sahip olduğu özgün perspektif ve eşsiz tecrübelerin mimarı olan kurumlarımızın nitelikli personelimizin ICAO gibi uluslararası platformlarda daha görünür konumlara gelmesi için yoğun çaba sarf edeceğiz.

Daimi Temsilciliğimizin görev alanı yalnızca ICAOnun faaliyetleriyle sınırlı olmayacak, Montrealde yerleşik, Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA), Havalimanları Uluslararası Konseyi (ACI), Sivil Hava Seyrüsefer Hizmetleri Kurumu (CANSO), Uydu Destekli Arama Kurtarma (COSPAS-SARSAT) Programı ve gibi diğer uluslararası kuruluşlarla da yakın mesai yürütülecek, işbirliği desteklenecektir.

Ayrıca, ülkemizin de taraf olduğu, Sekretaryası Montrealde bulunan Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (UNCBD) nezdinde de hükümetimizin önceliklerini ve ülkemizin yaklaşımlarını yansıtmak üzere Türkiyeyi etkin biçimde temsil edeceğiz.

Bu vesileyle, Montreal Başkonsolosluğumuz ve Ottava Büyükelçiliğimiz ile birlikte, Montreal’de yaşayan vatandaşlarımızla irtibatımız her zaman canlı tutulacak, çeşitli vesilelerle bir araya gelinecek, temsilciliğimiz ve diyaloğumuz onlara her zaman açık olacaktır.

Hepinizi bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Suat Hayri AKA

Büyükelçi

Daimi Temsilci

Pazartesi - Cuma

09.00 - 17.00

1.1.2020 Yeni Yıl Tatili
10.4.2020 13.4.2020 Paskalya Tatili
18.5.2020 Kraliçe Victoria Günü
24.5.2020 Ramazan Bayramı
24.6.2020 Saint-Jean Baptiste Günü
1.7.2020 Kanada Günü (Ulusal Gün)
31.7.2020 Kurban Bayramı
7.9.2020 İşçi Bayramı
12.10.2020 Şükran Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Anma Günü
24.12.2020 25.12.2020 Noel Tatili
28.12.2020 Boxing Day